Szukaj wydarzeń w CAM

Bogto zdobiony sufit i fragment posagu marmurowego. Na dole napis Wirtualny spcer odc. 8. Galeria Uffizi we Florencji.
historiamuzeumwirtualny spacer
EdukacjaKultura

Wirtualny spacer odc. 8 – Galeria Uffizi we Florencji

lip

niedziela, godz. 10:00 - 10:20

CAM Nowolipiewww.cam.waw.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Zobacz Narodziny Wenus!

Dziś zapraszamy Was na wirtualny spacer do Galerii Uffizi we Florencji.

Muzeum
Najważniejsza galeria sztuki we Włoszech i najstarsze muzeum współczesnej Europy, posiada najwspanialsze zbiory malarstwa pochodzące ze wszystkich epok. Gromadzi najważniejsze klasyczne rzeźby z kolekcji Medyceuszów oraz dużą kolekcję malarstwa włoskiego i europejskiego z okresu od XIII do XVIII wieku, głównie dzieła szkoły toskańskiej pochodzące z okresu późnego średniowiecza oraz renesansu.
Historia
Pałac Uffizi został zbudowany przez Giorgia Vasariego na życzenie księcia Kosmy I Medyceusza, początkowo jako budynek służący biurom rządu Medyceuszów („uffizi” w języku włoskim oznacza „urzędy”). Początki galerii sięgają do epoki Medyceuszów, jednak muzeum zostało otwarte dla zwiedzających podczas panowania dynastii habsbursko-lotaryńskiej.
Kolekcje
Pierwsza część Galerii utworzona została w 1581 roku przez Franciszka I Medyceusza na ostatnim piętrze budynku, będącego wówczas siedzibą Magistratury (biur administracyjnych i sądowniczych) Florencji. Kolekcja dzieł sztuki obejmowała prace zebrane przez Medyceuszów w XV i XVI wieku, początkowo umieszczone w sali nazywanej Tribuna oraz przylegających do niej pomieszczeniach. Podczas panowania rodziny habsbursko-lotaryńskiej dzieła zostały rozmieszczone w bardziej przejrzysty sposób, dodano również nowe kolekcje, a starsze zbiory (broń, przyrządy naukowe, eksponaty archeologiczne, starożytne i renesansowe rzeźby z brązu) zostały przeniesione i stały się główną atrakcją innych muzeów Florencji. Po represjach kościołów i klasztorów w XVIII i XIX wieku wiele istotnych arcydzieł religijnych zostało przeniesionych do Galerii Uffizi. Na początku XX wieku zakupiono kilka słynnych obrazów, aby wypełnić luki w muzeum i uczynić Galerię Uffizi „Narodową Galerią Włoch”.
Dzieła
Wśród dzieł szkoły florenckiej warto wymienić obrazy malarzy takich jak: Cimabue, Giotto, Masaccio, Paolo Uccello, Filippo Lippi, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Pontormo, Rosso Fiorentino.
Wśród dzieł malarzy włoskich warto wymienić obrazy stworzone przez artystów takich jak: Duccio di Boninsegna, Simone Martini, Gentile da Fabriano, Piero della Francesca, Perugino, Rafael, Tycjan, Tintoretto, Veronese, Caravaggio, Canaletto.
Wśród dzieł malarzy europejskich znajdziemy obrazy, które stworzyli: Hugo Van der Goes, Hans Memling, Lucas Cranach, Albrecht Dürer, El Greco, Rubens, Rembrandt, źródło.

Wirtualny spacer dostępny jest na TU

Wirtualne zwiedzanie wymaga nieco cierpliwości, jednak zachęcamy do podjęcia tego wyzwania. Po galerii można się poruszać korzystając:
  • ze strzałek,
  • krzyżyków lub strzałek na podłodze,
  • myszki, dzięki której możesz przybliżyć i oddalić oglądany obiekt.

Zachęcamy do oglądania nie tylko obrazów, rzeźb i innych obiektów. Pałac, w którym znajduje się muzeum jest bogato zdobiony, zwróćcie uwagę na sufity!

Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.