Przejdź do treści
  • listopad 2021
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Wolontariat w CAM

CAM „Nowolipie” na rzecz wolontariatu seniorów

Z roku na rok dojrzali warszawiacy i warszawianki coraz chętniej angażują się w aktywności wolontariackie. Wolontariat to działanie dla dobra innych, które pomaga także samym wolontariuszom i wolontariuszkom zachować aktywność na emeryturze i mieć satysfakcję z codzienności.

CAM „Nowolipie” kładzie duży nacisk na promocję idei wolontariatu wśród seniorów, a także wspiera rozwój wolontariatu międzypokoleniowego w całej Warszawie. We współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej rozwijamy Punkty Wolontariatu Senioralnego, inicjujemy nowe międzyinstytucjonalne programy wolontariackie, wspieramy informacyjnie i promocyjnie organizatorów wolontariatu międzypokoleniowego oraz integrujemy środowiska działające na rzecz propagowania wolontariatu wśród różnych pokoleń warszawiaków.

Dlaczego wolontariat?
W latach 2002-2010 w USA przeprowadzono kilka niezależnych badań dotyczących wpływu zaangażowania seniorów w wolontariat na ich stan zdrowia.

 

Dowiedziono, że seniorzy-wolontariusze cieszą się lepszym ogólnym stanem zdrowia. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest równoczesna fizyczna, umysłowa i społeczna aktywizacja. W badaniach wskazuje się, że wolontariat seniorów podnosi ich jakość życia i zwiększa ogólny poziom energii. Dlatego w sposób szczególny zaangażowanie w wolontariat poleca się osobom narażonym na stres i izolację społeczną, ale też wszystkim, którzy pragną zachować aktywny styl życia.

Wolontariat to także konkretne korzyści dla wolontariusza. W CAM wspieramy chęć zdobywania przez seniorów nowych umiejętności, wskazując naszym możliwość korzystania z darmowych szkoleń czy superwizji dla wolontariuszy.

Działalność wolontariacka w CAM „Nowolipie”

W CAM aktualnie działa już prawie 50 wolontariuszek i wolontariuszy w wieku od 18 do 80 roku życia. Wolontariat międzypokoleniowy daje szansę wzajemnego wzbogacania się różnymi umiejętnościami i wiedzą, które często okazują się niezbędne, żeby wspólnie działać dla dobra innych. Wolontariat w CAM to okazja do poznawania nowych ludzi i współtworzenia programu działań wyjątkowej instytucji.

Formularz zgłoszeniowy

Chcesz zostać wolontariuszem - wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami: