Przejdź do treści
 • kwiecień 2020
  PonWtoŚroCzwPiąSobNie
  3031123456789101112131415161718192021222324252627282930123
 • Logo serwisu Instagram

Wolontariat w CAM

CAM „Nowolipie” na rzecz wolontariatu seniorów

Z roku na rok dojrzali warszawiacy i warszawianki coraz chętniej angażują się w aktywności wolontariackie. Wolontariat to działanie dla dobra innych, które pomaga także samym wolontariuszom i wolontariuszkom zachować aktywność na emeryturze i mieć satysfakcję z codzienności.

CAM „Nowolipie” kładzie duży nacisk na promocję idei wolontariatu wśród seniorów, a także wspiera rozwój wolontariatu międzypokoleniowego w całej Warszawie. We współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej rozwijamy Punkty Wolontariatu Senioralnego, inicjujemy nowe międzyinstytucjonalne programy wolontariackie, wspieramy informacyjnie i promocyjnie organizatorów wolontariatu międzypokoleniowego oraz integrujemy środowiska działające na rzecz propagowania wolontariatu wśród różnych pokoleń warszawiaków.

Dlaczego wolontariat?
W latach 2002-2010 w USA przeprowadzono kilka niezależnych badań dotyczących wpływu zaangażowania seniorów w wolontariat na ich stan zdrowia.

 

Dowiedziono, że seniorzy-wolontariusze cieszą się lepszym ogólnym stanem zdrowia. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest równoczesna fizyczna, umysłowa i społeczna aktywizacja. W badaniach wskazuje się, że wolontariat seniorów podnosi ich jakość życia i zwiększa ogólny poziom energii. Dlatego w sposób szczególny zaangażowanie w wolontariat poleca się osobom narażonym na stres i izolację społeczną, ale też wszystkim, którzy pragną zachować aktywny styl życia.

Wolontariat to także konkretne korzyści dla wolontariusza. W CAM wspieramy chęć zdobywania przez seniorów nowych umiejętności, wskazując naszym możliwość korzystania z darmowych szkoleń czy superwizji dla wolontariuszy.

Działalność wolontariacka w CAM „Nowolipie”

W CAM aktualnie działa już prawie 50 wolontariuszek i wolontariuszy w wieku od 18 do 80 roku życia. Wolontariat międzypokoleniowy daje szansę wzajemnego wzbogacania się różnymi umiejętnościami i wiedzą, które często okazują się niezbędne, żeby wspólnie działać dla dobra innych. Wolontariat w CAM to okazja do poznawania nowych ludzi i współtworzenia programu działań wyjątkowej instytucji.

Co robimy? Aktualnie w CAM wolontariusze angażują się w różnego typu działania stałe. To dzięki nim w CAM funkcjonują m.in:

 • Punkt Wolontariatu Senioralnego,
 • Punkt Informacyjny Klubokawiarni CAM,
 • Międzypokoleniowa Grupa Rękodzieła,
 • Zajęcia sportowe: Międzypokoleniowa Grupa Samoobrony, joga taoistyczna, OM chanting,
 • Zajęcia edukacyjne: Akademia CAM Wolontariatu, Kurs smartfon/tablet – wszystko jest dla ludzi, Kreatywnie Czytamy w CAM „Nowolipie”,
 • Nasi wolontariusze współtworzą także codzienny program wykładów i prelekcji w Klubokawiarni, wspierają działania w pracowni plastycznej i obsługę Klubokawiarni, organizują konkursy, angażują się w ogólnopolskie akcje wolontariackie, biorą udział w projektach międzyinstytucjonalnych, pomagają przy organizacji wydarzeń wewnętrznych i pikników sąsiedzkich oraz reprezentują CAM na imprezach miejskich.

Formularz zgłoszeniowy

Chcesz zostać wolontariuszem - wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami:

Czy masz już doświadczenie bycia wolontariuszem/wolontariuszką lub innych działań społecznych? Jeśli tak, opisz je w kilku zdaniach.

Co chciałbyś/chciałbyś robić w ramach wolontariatu?

W jakiej dzielnicy chciałbyś/chciałabyś się zaangażować?

Ile czasu chciałbyś/chciałabyś poświęcić na wolontariat?

Czy jesteś seniorem/seniorką?

Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące wolontariatu?

Czy masz dodatkowe uwagi/pytania?