Przejdź do treści
  • czerwiec 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    2728293031123456789101112131415161718192021222324252627282930
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

UCZENIE DO STAROŚCI

Uczenie do starości

Uczenie (d)o starości to program edukacyjny, mający na celu uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby osób starszych, pogłębianie dialogu międzypokoleniowego, a także walkę z dyskryminacją ze względu na wiek. Pragniemy zwrócić uwagę na prognozy demograficzne, wskazujące na ciągły wzrost liczby ludności w wieku 65+ oraz wyzwania stojące przed starzejącym się społeczeństwem. Chcemy rozmawiać o starości z młodymi ludźmi, by tworzyć społeczeństwo, uwzględniające potrzeby i potencjały wszystkich pokoleń. Serdecznie zachęcamy nauczycieli oraz grupy szkolne do korzystania z naszej oferty. Kontakt: edukacja@camnowolipie.pl ,  tel.: +48 22 838-34-96 wew. 44.

 

Dwie kobiety, młoda i starsza odwrócone tyłem patrzące w lustro.

Uczenie do starości. Zajęcia dla młodzieży i dorosłych

Projekt odpowiada na społeczny problem negatywnych postaw młodzieży wobec seniorów, które skutkują uogólnionym negatywnym postrzeganiem starości. Wiąże się to z osłabieniem więzi międzypokoleniowych w rodzinach (m.in. przez urbanizację, migrację), przez co młodzi Polacy mają mniejsze szanse poznania starości w bezpośredniej relacji.
Dwie osoby ubrane w symulatory odczuć starczych.

I ty możesz być seniorem! Zajęcia dla młodzieży z symulatorem odczuć starczych

Założenie specjalnego symulatora umożliwi poznanie ograniczeń, z jakimi zmagają się osoby starsze w codziennym życiu. Poprzez wykonanie prostych czynności, takich jak wchodzenie po schodach czy liczenie pieniędzy osoba ubrana w symulator będzie mogła poczuć się jak senior.

Film edukacyjny Między pokoleniami – zdrowie i aktywność fizyczna

Jak wraz z wiekiem zmienia się nasze ciało? Z jakimi ograniczeniami mierzą się na co dzień osoby starsze?

Film edukacyjny Między pokoleniami – wyobrażenia i stereotypy

Wokół starzenia się narosło sporo uproszczonych wyobrażeń. Wiąże się z tym zjawisko ageizmu (inaczej wiekizmu), które odnosi się do stereotypów, czyli tego, jak myślimy, uprzedzeń – tego, jak czujemy, dyskryminacji – tego, w jaki sposób działamy.
Młoda dziewczyna w czerwonej bluzce uśmiecha się.

Film edukacyjny Między pokoleniami – prognozy i planowanie starości

Jak będzie wyglądał 2070 rok? Czy jesteśmy przygotowani na nadchodzące zmiany demograficzne i coraz większy udział osób starszych w społeczeństwie?
Seniorka przed nagraniem. Siedzi na krześle. Ubrana jest w czerwoną bluzkę i różowy szal. Po lewej stronie widać ramię operatora i stojak mikrofonu.

Film edukacyjny Między pokoleniami – więzi, relacje i szczęśliwe starzenie się

Czy starość można zaplanować? Co robić, żeby przeżyć ją zdrowo i szczęśliwie? Co jest sekretem dobrego samopoczucia w podeszłym wieku?

Scenariusze zajęć i pomoce dydaktyczne dla nauczycieli

Scenariusze zajęć wraz z pomocami dydaktycznymi z zakresu edukacji na temat uczenia do starości, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli. Scenariusze są dostosowane do kategorii wiekowych odbiorców szkoleń: uczniów szkół podstawowych klas 6-8 oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Inspiracje i materiały do działań międzypokoleniowych

Gotowe inspiracje działań angażujących osoby starsze, dzieci i młodzież.

Człowiek i czas. Lekcja on-line

Czym jest starość? Jak wygląda życie osoby w podeszłym wieku? Czym różni się od codzienności młodych ludzi? Jak będzie wyglądało moje życie, kiedy będę osobą starszą? Kiedy to się stanie? W 2050 roku? 2060? 2070?

Różne twarze starości. Lekcja on-line

"Różne twarze starości" to 45-minutowa lekcja dla uczniów i uczennic klas VI- VIII szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, mająca na celu przybliżenie zagadnień związanych ze starzeniem się i starością.