Przejdź do treści
  • październik 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    3012345678910111213141516171819202122232425262728293031123
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

UCZENIE DO STAROŚCI

Uczenie do starości

Uczenie (d)o starości to program edukacyjny, mający na celu uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby osób starszych, pogłębianie dialogu międzypokoleniowego, a także walkę z dyskryminacją ze względu na wiek. Pragniemy zwrócić uwagę na prognozy demograficzne, wskazujące na ciągły wzrost liczby ludności w wieku 65+ oraz wyzwania stojące przed starzejącym się społeczeństwem. Chcemy rozmawiać o starości z młodymi ludźmi, by tworzyć społeczeństwo, uwzględniające potrzeby i potencjały wszystkich pokoleń. Serdecznie zachęcamy nauczycieli oraz grupy szkolne do korzystania z naszej oferty. Kontakt: edukacja@camnowolipie.pl ,  tel.: +48 22 838-34-96 wew. 44.

 

Dwie kobiety, młoda i starsza odwrócone tyłem patrzące w lustro.

Uczenie do starości. Zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Inicjatywa mająca na celu edukowanie młodszych pokoleń o starzeniu się i starości, a także budowanie pozytywnych relacji między osobami w różnym wieku. Zajęcia pomagają młodym ludziom lepiej zrozumieć potrzeby oraz perspektywę seniorów.
Dwie osoby ubrane w symulatory odczuć starczych.

I ty możesz być osobą starszą! Warsztaty dla młodzieży i dorosłych z symulatorem odczuć starczych

Założenie specjalnego symulatora umożliwi poznanie ograniczeń, z jakimi zmagają się osoby starsze w codziennym życiu. Poprzez wykonanie prostych czynności, takich jak wchodzenie po schodach czy liczenie pieniędzy osoba ubrana w symulator będzie mogła poczuć się jak senior.
ćwiczenia jogi na zewnątrz

Film edukacyjny Między pokoleniami – zdrowie i aktywność fizyczna

Jak wraz z wiekiem zmienia się nasze ciało? Z jakimi ograniczeniami mierzą się na co dzień osoby starsze?

Film edukacyjny Między pokoleniami – wyobrażenia i stereotypy

Wokół starzenia się narosło sporo uproszczonych wyobrażeń. Wiąże się z tym zjawisko ageizmu (inaczej wiekizmu), które odnosi się do stereotypów, czyli tego, jak myślimy, uprzedzeń – tego, jak czujemy, dyskryminacji – tego, w jaki sposób działamy.

Film edukacyjny Między pokoleniami – prognozy i planowanie starości

Jak będzie wyglądał 2070 rok? Czy jesteśmy przygotowani na nadchodzące zmiany demograficzne i coraz większy udział osób starszych w społeczeństwie?

Film edukacyjny Między pokoleniami – więzi, relacje i szczęśliwe starzenie się

Czy starość można zaplanować? Co robić, żeby przeżyć ją zdrowo i szczęśliwie? Co jest sekretem dobrego samopoczucia w podeszłym wieku?
starszy mężczyzna podaje rękę młodemu chłopakowi, w tle tablica edukacyjna

Scenariusze zajęć i pomoce dydaktyczne dla nauczycieli

Scenariusze zajęć wraz z pomocami dydaktycznymi z zakresu edukacji na temat uczenia do starości, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli. Scenariusze są dostosowane do kategorii wiekowych odbiorców szkoleń: uczniów szkół podstawowych klas 6-8 oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
osoba starsza przy stoliku z dwójką dzieci piszą kolorowymi pisakami po kartkach

Inspiracje i materiały do działań międzypokoleniowych

Gotowe inspiracje działań angażujących osoby starsze, dzieci i młodzież.

Człowiek i czas. Lekcja on-line

Czym jest starość? Jak wygląda życie osoby w podeszłym wieku? Czym różni się od codzienności młodych ludzi? Jak będzie wyglądało moje życie, kiedy będę osobą starszą? Kiedy to się stanie? W 2050 roku? 2060? 2070?

Różne twarze starości. Lekcja on-line

"Różne twarze starości" to 45-minutowa lekcja dla uczniów i uczennic klas VI- VIII szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, mająca na celu przybliżenie zagadnień związanych ze starzeniem się i starością.