Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

Artystyczne muzy: Bella Rosenfeld | wykład online

17

maj

poniedziałek, godz. 20:00 - 21:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Artystyczne muzy: Bella Rosenfeld

Zapraszamy na wykład online „Artystyczne muzy: Bella Rosenfeld”

Termin: poniedziałek, 17 maja 2021, godz. 20:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Poznali się w Witebsku. Bella Rosenfeld, najmłodsze dziecko zamożnych rodziców i Marc Chagall, najstarszy syn z robotniczej rodziny, której jedynym majątkiem były dzieci. Od momentu, gdy zakochali się w sobie w 1909 roku, Bella i Marc Chagall wydawali się dzielić szczególny sposób patrzenia na świat. Bella była utalentowaną pisarką, a jej opis ich pierwszego spotkania jest jak obraz Chagalla narysowany słowami: „Kiedy dostrzegłam jego oczy, były tak niebieskie, jakby spadły prosto z nieba. Były to dziwne oczy… długie, w kształcie migdałów… i każde z nich zdawało się płynąć samodzielnie, jak mała łódka”. Pozostali ze sobą przez trzydzieści pięć lat, aż do niespodziewanej, przedwczesnej śmierci Belli w 1944 r. W swojej autobiografii „Moje życie” Chagall tak opisał pierwsze spotkanie z Bellą: „Jej cisza jest moja, jej oczy są moje. To tak, jakby wiedziała wszystko o moim dzieciństwie, mojej teraźniejszości, mojej przyszłości, jakby mogła mnie przejrzeć”.

Bella szybko stała się najważniejszą muzą Marca Chagalla i niezwykle często odwiedzała jego płótna. Najsłynniejsze obrazy artysty poświęcone są ich wzajemnej miłości. Chagall często przedstawiał siebie i Bellę lecących razem, jakby ich wspólna radość i miłość miała taką fizyczną siłę, że potrafi przeciwstawić się prawu grawitacji. Na płótnie Urodziny oboje wydają się zaskoczeni swoim lotem, wznosząc się w kierunku sufitu jak dwie zdumione bańki ekstazy. W pracy zatytułowanej Ponad miastem dryfują wysoko nad Witebskiem na Białorusi, jak można lecieć tylko we śnie i to z wyjątkowym przywilejem dzielenia marzenia z ukochana osobą. Wydaje się, że niewiele jest w historii sztuki obrazów bardziej sugestywnych jeśli chodzi o przedstawienie stanu zakochania.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego