Aleksander Janowski – jeden z twórców polskiego ruchu krajoznawczego, inicjator pierwszych organizacji działających na rzecz ochrony przyrody, założyciel schronisk...
Kiedy w trakcie rozmowy z kimś nowo poznanym pada w moją stronę pytanie: „Dlaczego nosisz zegarek na prawym przegubie?”, wtedy bez zastanowienia odpowiadam...
Opowieści jest kilka. Historia – jedna. Jej ramą kompozycyjną jest Jola. Jej historia zainspirowała Kasię Mateję i Małgorzatę Goliszewską do stworzenia filmu „Lekcja...
Historia narciarstwa jest znacznie starsza, sięga XIX w. Co może wydawać się dziwne, pierwszy na świecie klub narciarski powstał nie w Europie, a w Australii.
Zwierzę nie jest rzeczą, a istotą żyjącą zdolną do odczuwania cierpienia i – zgodnie z art. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt – człowiek jest mu winien..
Pan Dariusz Lesiak zbiera lampy naftowe od ponad 20 lat. Wszystko zaczęło się od wizyty we Francji, gdy przyjaciel zabrał pana Dariusza na tamtejsze brocante, czyli...
Pani Ania za cztery miesiące kończy 94 lata. Wraz z córką mieszka w Northamptonshire, w Wielkiej Brytanii, dokąd przeprowadziła się z Polski w wieku 85 lat.
„Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem” – radził Hipokrates, uważany za jednego z prekursorów współczesnej medycyny.
Chyba każdy, kto kończy pracę „na posadzie”, wyobraża sobie, jak to teraz ciekawie zapełni sobie wolny czas ulubionymi zajęciami, na które zawsze brakowało przestrzeni.
Z Dorotą Grądzką, terapeutką medycyny naturalnej, właścicielką Gabinetu Terapii Naturalnych „Natura Życia”, autorką bloga o dobroczynnym działaniu ziół dla zdrowia i
Choć każdego roku w Polsce rak zabija blisko 100 tys. osób, skuteczność leczenia nowotworów jest marna, a profilaktyka onkologiczna nie przynosi oczekiwanych efektów.
– Zaczęło się wszystko w latach 70. Rozpocząłem właśnie pracę i starszy kolega namówił mnie do zbierania monet i zapisania się do numizmatyków. Zarabiałem wtedy niewiele.
Nasi przodkowie często wykorzystywali zioła, tworząc uzdrawiające specyfiki. Dziś ziołolecznictwo, które swego czasu nieco straciło na popularności, zastąpione nowoczesny
„Najbardziej podstawową ze wszystkich ludzkich potrzeb jest rozumienie i bycie rozumianym. Najlepszym sposobem rozumienia ludzi jest ich słuchanie”.
Ralph Nichols.
Jeśli powiedziało się A, to trzeba powiedzieć B. W poprzednim numerze „Pokoleń” zamieszczono wywiad z Anną Mikulską, stylistką doradzającą między innymi seniorom.
Kaizen, czyli japońską filozofię codziennych małych zmian, o której pisaliśmy w poprzednim numerze Pokoleń, z powodzeniem można zastosować w celu polepszenia zdrowia...
Większość z nas pewnie zgodzi się ze stwierdzeniem, że w relacjach i kontaktach z innymi – zwłaszcza tych najbliższych – szczególnie istotne jest, by być...
Przede wszystkim trzeba ułożyć sobie relacje z osobami dzielącymi z nami pokój – jedynki zdarzają się raczej rzadko. Pokoje hotelowe w sanatoriach są zazwyczaj zbyt małe.
Starość wcale nie musi oznaczać bierności, choroby, samotności. Wręcz przeciwnie! Dzięki ciągłemu wydłużaniu się ludzkiego życia i dożywaniu starości w lepszej kondycji..
Bagno Jacka to rezerwat położony na obszarze Lasów Okuniewsko-Rembertowskich w dzielnicy Wesoła. Nazwa pojawiła się dopiero po drugiej wojnie światowej.
Któż z nas, seniorów obdarzonych wnukami, nie czuł potrzeby opowiedzenia im zdarzeń z własnego życia? Lubimy dzielić się wspomnieniami i doświadczeniami, udzielać rad.
Warszawa jest jedną z niewielu stolic europejskich, obok Berlina i Sztokholmu, w której lasy znajdujące się w granicach miasta zajmują znaczne obszary – blisko 8 tys. ha.
Przyroda leczy choroby psychiczne, pomaga w depresji, zaburzeniach otępiennych i lękowych, ułatwia rehabilitację po udarach, jest przydatna w zmaganiu się z uzależnienia.
Co szósty senior pada ofiarą przemocy lub doświadcza różnych form złego traktowania. To więcej niż przypuszczaliśmy – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)...
Zapewne większość z was zna przygnębiające powiedzenie: „Starość nie radość”. Na szczęście coraz więcej seniorów udowadnia, że wiek wcale nie musi być przeszkodą...
Z polskim blogerem i influencerem o meandrach męskiego stylu oraz o tym, jak powinien wyglądać elegant w trakcie rodzinnych świąt, rozmawia Marzena Michałek.
Dzieje jabłoni domowej sięgają bardzo odległych czasów. Już w neolicie przy karczowaniu lasów oszczędzano drzewa rodzące jadalne owoce i przesadzano je w pobliże siedzib.