Przejdź do treści
  • wrzesień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    262728293031123456789101112131415161718192021222324252627282930123456
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

Artystyczne muzy: Kiki de Montparnasse | wykład online

24

maj

poniedziałek, godz. 20:00 - 21:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Artystyczne muzy: Kiki de Montparnasse

Zapraszamy na wykład online „Artystyczne muzy: Kiki de Montparnasse”

Termin: poniedziałek, 24 maja 2021, godz. 20:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Urodziła się w 1903 r. jako Alice Prin  i zanim przeistoczyła się w Kiki de Montparnasse przebyła długą drogę – od zakompleksionej, pozbawionej rodzicielskiej miłości dziewczyny z prowincji, do uwielbianej i sławnej modelki, malarki, artystki estradowej, obwołanej królową Paryża, miasta, które w latach 20. XX wieku stanowiło centrum świata sztuki. Jean Cocteau nazwał ją „Cesarzową Cyganów”.

W 1921 poznała Mana Raya, amerykańskiego fotografa surrealistę, który uznał ją za ucieleśnienie ideału kobiecości i wymyślił jej nowe imię. Kiki stała się jego muzą i kochanką. Man Ray stworzył setki jej wizerunków, w tym ten najsłynniejszy z 1924 roku, będący fotokolażem i zatytułowany Skrzypce Ingresa: hobby artysty. Na przestrzeni lat praca ta stała się wizytówką fotografii surrealistycznej. Kiki pozowała wielu wybitnym twórcom, do których należeli m.in. Chaim Soutine, Tsuguharu Fujita, Arno Breker, Alexander Calder i inni. Dzięki niezwykłej osobowości szybko wkupiła się w łaski paryskiej bohemy i stała się jej nieodłączną częścią. Z licznych opresji ratował ją humor i optymizm. Na początku lat trzydziestych kupiła upadający kabaret i nadała mu nazwę „Chez Kiki” („U Kiki”). Wtedy też przylgnęło do niej określenie Królowa Montparnasse’u.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego