Przejdź do treści
 • lipiec 2024
  PonWtoŚroCzwPiąSobNie
  123456789101112131415161718192021222324252627282930311234
 • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
 • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
 • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
 • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
 • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

 • Zakres cen
Znaleziono
sztukateatr
Wszyscy
Kultura

EKRAN I ZWIERCIADŁO | Pedro Almodóvar: Tożsamość rozkoszy

21

lut

poniedziałek, godz. 19:00 - 21:00

Warszawa,

Nowy Teatr

Wstęp wolny

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Nowy Teatr w Warszawienowyteatr.org/plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

EKRAN I ZWIERCIADŁO.
Kino pyta o tożsamość.Wykład Adama Lipszyca o tożsamości w kinie, na podstawie twórczości Pedro Almodóvara.Kontrastowe zestawienia krzykliwych kolorów, teatralność gestu, przesadna ekspresja, nieustanne przebieranki, połączenie zamaszystej seksualności, krwawej intrygi i grubego żartu – wszystkie te cechy sprawiają, że najlepsze filmy Pedro Almodóvara oferują widzowi mnóstwo przyjemności czy wręcz rozkoszy. Ale rozkosz, esencja życia, jest też tematem tych filmów, być może tematem najważniejszym. Nie sposób jednak o niej mówić w oderwaniu od cierpienia i śmierci, które nigdy nie zostają tu wyprowadzone poza kadr, a przede wszystkim – w oderwaniu od nieustannego procesu renegocjacji naszej seksualnej orientacji i tożsamości, tak jakby rozkosz dana była tylko tym, którzy otworzą się na takie renegocjacje, przebieranki i teatralizacje. Podczas tego wykładu nie obejdzie się raczej bez odwołań do Shakespeare’a, Lacana i Judith Butler, uczyć się jednak będziemy przede wszystkim od samego Almodóvara. Kobiety na skraju załamania nerwowego, Wszystko o mojej matce i Porozmawiaj z nią to trzy arcydzieła, w których o tożsamości i rozkoszy – zawsze w powiązaniu z cierpieniem i śmiercią – mówi się w sposób najsubtelniejszy i stąd też na tych właśnie filmach skupimy się podczas wykładu.

Liczba miejsc ograniczona. Jeśli posiadają Państwo certyfikat szczepienia, prosimy o pokazanie go obsłudze – ułatwi nam to zwiększenie liczby miejsc w razie większego zainteresowania wydarzeniem.