Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

Lucian Freud. Rośliny, które na nas patrzą | wykład online

28

sty

czwartek, godz. 19:00 - 20:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Lucian Freud. Rośliny, które na nas patrzą | wykład online

Zapraszamy na wykład online „Lucian Freud. Rośliny, które na nas patrzą”

Termin: czwartek, 28 stycznia 2021, godz. 19:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Obrazy roślinne Luciana Freuda, mimo swojej wyjątkowej oryginalności, są nadal pomijanym i niedocenianym fragmentem jego twórczości. Podczas gdy stulecia ilustracji botanicznych i malarstwa martwej natury zobiektywizowały rośliny i skupiały się na ich estetycznym wyglądzie i symbolicznych znaczeniach, portrety roślin Freuda usuwają to kulturowe kodowanie do tego stopnia, że ​​tajemnicza obecność rośliny ujawnia się w całej okazałości. W jego twórczości rośliny mogą być tym, czym są, nieodwracalnie pochłonięte swoim lakonicznym charakterem i niewzruszonym trwaniem.

Wszyscy, którzy znali Freuda, zgadzają się, że rośliny zawsze odgrywały bardzo ważną rolę w jego życiu. Wieloletnia kochanka i modelka, Susanna Chancellor, z entuzjazmem wspomina o jego zainteresowaniu roślinami i potrzebie ich posiadania. „Spędzał dużo czasu, patrząc na nie” powiedziała, dodając, że raz w miesiącu ona i Freud wstawali przed świtem, żeby pojechać na targ kwiatowy w Covent Garden, skąd przywozili całe naręcza roślin. Tę tradycję kontynuował przez dwadzieścia lat asystent malarza David Dawson, który także wspomina, że Freud lubił bambusy, wawrzyny czyli drzewka laurowe i hortensje dębolistne, a z kwiatów ciętych: pachnące piwonie, cyklameny i różowe gałązkowe goździki. Artysta nie był miłośnikiem intensywnie kolorowych kwiatów, w roślinach podziwiał ich architektoniczną, liniową konstrukcję.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego