Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

Od mandragory do kamelii, fascynująca historia ilustracji botanicznej | wykład online

11

lut

czwartek, godz. 19:00 - 20:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Od mandragory do kamelii, fascynująca historia ilustracji botanicznej

Zapraszamy na wykład online „Od mandragory do kamelii, fascynująca historia ilustracji botanicznej”

Termin: czwartek, 11 lutego 2021, godz. 19:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Współczesne ilustracje botaniczne zazwyczaj mają postać barwnych zdjęć, ale sztuka ilustracji botanicznej ma bardzo stary rodowód. Najstarsze botaniczne ilustracje, w formie ściennych dekoracji malarskich i płaskorzeźb, pojawiły się w sztuce starożytnego Egiptu już ponad trzy tysiące lat przed nasza erą.

Twórcą ilustracji botanicznej jest grecki przyrodnik, Crateuas (ok. 120-60 r. p.n.e.), nadworny lekarz króla Pontu. Jego dzieło zaginęło bezpowrotnie, ale wiedza w nim zawarta przetrwała w powstałym ok. 60 r. p.n.e.  dziele pod tytułem De materia medica autorstwa Dioscoridesa, greckiego lekarza i botanika z czasów Nerona.

De materia medica należy do prac, które w historii nauki osiągnęły sukces niewspółmierny do swojej wartości. Ten traktat o własnościach leczniczych roślin był obowiązującym źródłem wiedzy przez następne 1500 lat, a o jego powodzeniu zadecydowały w dużym stopniu realistyczne rysunki roślin umożliwiające ich łatwą identyfikację. Niestety wraz z upływem czasu, w wyniku wielokrotnego kopiowania, rysunki roślin stały się coraz mniej podobne do oryginałów, zaczęły przypominać schematyczne ornamenty.

Dopiero renesans, zwrócony w kierunku obserwacji przyrody, stworzył nowoczesną ilustrację botaniczną i to renesansowemu zjednoczeniu nauki i sztuki zawdzięczamy wspaniałe prace Leonarda da Vinci i Albrechta Dürera, nadal zdumiewające kunsztem wykonania, jakością i realizmem. Znajomość historii ilustracji botanicznej, jej najwybitniejszych twórców, zarówno artystów jak i mecenasów, a także najwybitniejszych dzieł zwiększa przyjemność oglądania tej fascynującej, nie tylko ogrodników, gałęzi sztuki.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego