Przejdź do treści
 • kwiecień 2024
  PonWtoŚroCzwPiąSobNie
  12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
 • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
 • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
 • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
 • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
 • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

 • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

Potrzeba kolekcjonowania, rośliny i zwierzęta okiem Basiliusa Beslera, Alexandra Marshala i Marca Catesby’ego | wykład online

25

lut

czwartek, godz. 19:00 - 20:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Potrzeba kolekcjonowania, rośliny i zwierzęta okiem Basiliusa Beslera, Alexandra Marshala i Marca Catesby’ego

Zapraszamy na wykład online „Potrzeba kolekcjonowania, rośliny i zwierzęta okiem Basiliusa Beslera, Alexandra Marshala i Marca Catesby’ego”

Termin: czwartek, 25 lutego 2021, godz. 19:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Można powiedzieć, że każdy ma coś z kolekcjonera. Galerie zdjęć w naszych telefonach zapełnione są widokami z wakacji, spotkań rodzinnych, imprez z przyjaciółmi. Chcemy te zdjęcia mieć przy sobie, lubimy do nich wracać, chwalić się nimi znajomym. Ludzka potrzeba kolekcjonowania jest stara jak świat. W epokach sprzed wynalazku fotografii kolekcjonerom służyli artyści, którzy często byli zatrudniani do wykonania dokumentacji niezwykłych kolekcji w formie rysunków, rycin lub akwareli, które obecnie są bezcennym źródłem wiedzy, ale też często ze względu na niezwykłą jakość artystyczną stanowią dzieła sztuki same w sobie. Basilius Besler (1561-1629) był twórcą jednej z najpiękniejszych książek o roślinach jakie kiedykolwiek powstały. Dwutomowy Hortus Eystettensis jego autorstwa, opublikowany w Norymberdze w 1613 roku, zilustrowany ponad 370 barwnymi miedziorytami, opisuje rośliny z ogrodowej kolekcji Johanna Conrada von Gemmingen, biskupa Eichstatt.

Florilegium Alexandra Marshala (ok. 1620-1682) nie było wykonane jako dokumentacja konkretnej kolekcji roślin, ale zostało przez autora stworzone dla własnej przyjemności. Marshal nie zamierzał nigdy go opublikować, choć przyznawał, że chciano mu za nie zapłacić 300 sztuk złota, ale nie zaakceptował oferty. Wolał cieszyć się pięknem florilegium prywatnie, w gronie przyjaciół i znajomych. Wśród sportretowanych roślin znalazły się najmodniejsze wówczas cesarskie korony, odmiany pierwiosnków i Cud Peru (Marvel of Peru) czyli dziwaczek peruwiański. Kwiatom na stronach książki Marshala towarzyszą często wizerunki zwierząt: ulubione przez artystę charty, papugi, ważki, gąsienice i mnóstwo innych.

Mark Catesby (1682-1749) opublikował dzieło swojego życia Historia Naturalna  Karoliny, Florydy i Wysp Bahama we wspaniałym dwutomowym wydaniu zawierającym 263 całostronicowe, wykonane akwarelą ilustracje roślin, ptaków, ryb i węży. Autora pasjonowała przyroda południowo-wschodnich wybrzeży Północnej Ameryki. Na ilustracjach umieszczał ptaki na gałęziach drzew, malował je w scenach polowania na owady i ryby. Akwarele Marka Catesby’ego nierzadko przypominają niezwykłe surrealistyczne kolaże motywów zwierzęcych i roślinnych Maxa Ernsta i obrazy Rene Magritte’a.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego