Przejdź do treści
 • lipiec 2024
  PonWtoŚroCzwPiąSobNie
  123456789101112131415161718192021222324252627282930311234
 • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
 • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
 • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
 • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
 • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

 • Zakres cen
Znaleziono
Aachenwykład online
Wszyscy
Kultura

Spotkajmy się przed katedrą w Akwizgranie | ONLINE

01

lut

poniedziałek, godz. 18:30 - 20:00

Warszawa,

Online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Centrum Interpretacji Zabytku https://ciz.muzeumwarszawy.pl/ Strona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

WYKŁAD Z CYKLU: SPACERY UNESCO

Kompleks rezydencjonalny w Akwizgranie (dzisiejsze Aachen), dawnej stolica cesarstwa Karola Wielkiego, stanowi unikatowy przykład renesansu karolińskiego. Nie brak tu wyraźnych motywów przypominających o dziedzictwie rzymskim, takich jak rzeźby wilczycy (związanej z legendą o Romulusie i Remusie) czy szyszki (symbolu władzy duchowej). W ten sposób zmaterializowała się idea „drugiego Rzymu”. Jednym z najważniejszych obiektów zachowujących pamięć starożytnego imperium jest kaplica pałacowa, zbudowana na rzucie ośmiokąta, w którą wmontowano antyczne spolia, pochodzące z Rzymu, Mediolanu i Rawenny – dawnych stolic Zachodniego Cesarstwa.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo  Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

Sprawdź pozostałe wykłady w Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku.