Przejdź do treści
  • lipiec 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    123456789101112131415161718192021222324252627282930311234
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

POWSTAŃCY WARSZAWSCY

Aktualności

Zdjęcie przedstawia dwójkę seniorów wraz z młoda kobietą.

Marcowe aktualności z Domu Powstańców Warszawskich

Na zakończenie marca przedstawiamy najważniejsze aktualności z Domu Powstańców.

Odwiedzili nas znakomici goście, podróżnicy, fotografowie, pasjonaci.

O pięknym Mazowszu opowiadała Pani Izabela Stelmańska. Pani Iza od ponad 20 lat zajmuje się turystyką na Mazowszu. Na co dzień związana jest z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną, w której jest prezeską. Ogromna pasja i miłość do regionu, w którym mieszkamy to najkrótsza charakterystyki Pani Izy.

Po spotkaniu czekała na naszych Powstańców cudowna niespodzianka. Dostaliśmy w prezencie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego książki, które tylko nas utwierdziły w tym w jak pięknym regionie żyjemy!

Zdjęcie przedstawia książki.

Odbyło się również spotkanie z Czarkiem Sokołowskim, fotoreporterem, który jako pierwszy Polak otrzymał Nagrodę Pulitzera za zdjęcie zrobione podczas puczu w Moskwie w 1991 roku.

Jest również autorem zdjęć politycznych z okresu stanu wojennego.

Zdjęcie przedstawia dwie osoby, rozmawiające na scenie.

Za nami również pierwszy wyjazd w tym roku z Powstańcami Warszawskimi poza ośrodek przy Nowolipiu 22. Na zaproszenie dyrektora Sławomira Majchera gościliśmy w Muzeum Sportu i Turystyki. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wystawą „Siedem dekad sportu”, zobaczyć Ścianę Chwały oraz Galerią Medali Olimpijskich, a także dowiedzieć się sporo na temat sportów motorowych i zespołowych oraz historii polskiego sportu. Naszym przewodnikiem był Sebastian Radzimiński.

A nasi kolejni goście Maciej Margas i Aleksandra Łogusz pokazali naszym Powstańcom Warszawę z góry. To niezwykła para fotografów, która  wykonuje zdjęcia z samolotów, dronów, śmigłowców, balonów oraz dachów wysokich budynków – żeby zachwycać, inspirować, i pokazywać to czego z ziemi nie widać.

Na ich zdjęciach współczesność łączy się z historią, a Warszawa jest piękniejsza niż kiedykolwiek.

Gościliśmy również Kamilę Kielar – podróżniczkę, dziennikarkę i mówczynię, która przyjechała do nas wprost z Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej w Europie imprezy podróżniczej, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Na dzisiejszym spotkaniu z weteranami podróżniczka zaprezentowała nagradzany wielokrotnie reportaż z wyprawy kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego niedźwiedzia na świecie. Dzięki mutacji genów jest biały, a żyje w soczyście zielonych lasach deszczowych Kolumbii Brytyjskiej.

Nie zabrakło nam energii i siły, by wraz z Powstańcami Warszawskimi wziąć czynny udział w oficjalnych uroczystościach 80-tej rocznicy Akcji pod Arsenałem.

To bardzo ważne święto kultywujące wartości w których byli wychowani i według których przeżyli całe swoje życie Powstańcy Warszawscy. Braterstwo i służba, oddanie ojczyźnie, troska o los drugiego człowieka i ogromna potrzeba wolności.

Gośćmi honorowymi wydarzenia byli uczestnicy Powstania Warszawskiego: pułkownik Zbigniew Ostoja-Rylski „Brzoza”, Jakub Nowakowski „Tomek”, prof. Leszek Żukowski „Antek”, Janusz Walędzik „Czarny”.

Asystę zapewniali żołnierze i wolontariusze, także z Dom Powstańców Warszawskich. Wśród nich Sylwia oraz Małgorzata.

W czasie uroczystości wręczono medale „Pro Patria” osobom, które w sposób szczególny kultywują pamięć o bohaterach.

Kwiaty i wieńce składali przedstawiciele władz państwowych i samorządu, a także liczne delegacje szkół i stowarzyszeń.

Wzruszające i budujące jest, jak wartości harcerzy sprzed 80 lat są ważne dziś dla wielu młodych ludzi.

Zdjęcie przedstawia Powstańców na uroczystościach państwowych.

Przy tym całym natłoku zajęć wystarczyło nam jeszcze czasu, by wolontariusze z Powstańcami rozpoczęli domowe przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. Posialiśmy rzeżuchę i meldujemy, że nasza już wzeszła! Mam nadzieję, że i u Was już widać powoli przygotowania do świąt.

Zdjęcie przedstawia Powstańców robiących ozdoby Wielkanocne.