Czy pies ocali twoje funkcje poznawcze? #Pokolenia 57

Czy pies ocali twoje funkcje poznawcze?

Bardzo obiecujące wyniki badań opublikowano pod koniec zeszłego roku w czasopiśmie medycznym „JAMA Network Open”. Ich celem było sprawdzenie: związku pomiędzy posiadaniem zwierzęcia a pogorszeniem funkcji poznawczych, interakcji pomiędzy posiadaniem zwierzęcia a samotnym życiem, a także stopnia, w jakim posiadanie zwierzęcia łagodzi skutki samotnego mieszkania (w kontekście pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych).

Naukowcy z Uniwersytetu Sun Yat-sena przebadali grupę ponad 8 tys. osób w wieku powyżej 50 lat (średnia: 66 lat) pod kątem wpływu zwierząt domowych na zachowanie niektórych funkcji poznawczych. Szczególnie mocno interesowała ich płynność mowy i pamięć werbalna seniorów posiadających zwierzęta domowe. Na tej podstawie obliczyli tzw. inteligencję werbalną.

Zwierzę na zdrowie

W badaniu kohortowym (jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez epidemiologów w celu stawiania i weryfikowania hipotez o przyczynach różnych chorób – przyp. red.) okazało się, że osoby żyjące samotnie i posiadające w domu pupila (obydwa warunki musiały być spełnione równocześnie) doświadczały wolniejszego pogarszania się pamięci werbalnej, płynności mowy i inteligencji werbalnej. Nie dotyczyło to osób mieszkających z kimś.

„Odkrycia te sugerują, że posiadanie zwierzęcia może korzystnie wpływać na pamięć werbalną i płynność werbalną u osób starszych mieszkających samotnie. Potrzebne są randomizowane badania kliniczne, aby ocenić, czy posiadanie zwierząt domowych spowalnia tempo pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych mieszkających samotnie” – piszą naukowcy w „JAMA Open Network”.

Wcześniejsze badania dotyczące zwierząt domowych i zaburzeń poznawczych potwierdzają tę teorię. W miarę starzenia dochodzi do stopniowego pogarszania się funkcji poznawczych, takich jak pamięć, rozumowanie i podejmowanie decyzji. Przyczyną tego stanu rzeczy, jak już powszechnie wiadomo, nie zawsze jest tylko wiek – mają na to wpływ czynniki genetyczne i, oczywiście, styl życia.

Jak wskazują badania, nie wszystkie osoby starsze doświadczają pogorszenia funkcji poznawczych, dlatego naukowcy coraz częściej podkreślają znaczenie stylu życia i genetyki w powstawaniu chorób otępiennych. Istotnymi czynnikami ryzyka są także problemy naczyniowe, cukrzyca, nadciśnienie i przebyty udar.

Nie tylko pupil

Nie tylko pupil może nas ochronić przed utratą funkcji poznawczych. Osoby, które chcą aktywnie zadbać o zdrowie, muszą pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, diecie bogatej w przeciwutleniacze oraz stymulacji mózgu, np. poprzez naukę języków obcych, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie czy układanie puzzli. Naukowcy bardzo mocno podkreślają także wpływ aktywności społecznej na nasze zdrowie – i to w każdym wymiarze. Rzucenie palenia, unikanie alkoholu, spotkania z przyjaciółmi i zwierzęta domowe to doskonały pomysł na profilaktykę zdrowotną w każdym jej aspekcie.

 

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2813138