Jak chronić skórę dojrzałą przed działaniem ekspozomu? #Pokolenia 57

Jak chronić skórę dojrzałą przed działaniem ekspozomu?

 

Ostatnie badania nad ludzkim organizmem przynoszą wiele nowych i przydatnych informacji, a także dają nadzieję, że wdrożenie ich w codzienną praktykę pozwoli osiągać wspaniałe rezultaty do końca naszych dni.

Przygotujmy się zatem do nowych potrzeb naszej skóry, zmieniającej się wraz z wiekiem. Uwzględniając te zmiany, ułatwimy sobie codzienną pielęgnację.

 

Jak ekspozom działa na skórę?

Wyniki badań laboratoryjnych, opublikowane w 2016 r. w „Skin Exposome Sciene”, wykazały, że ekspozom, czyli połączenie wielu czynników (środowiskowych, behawioralnych i hormonalnych) przynosi skumulowany efekt, który wpływa na funkcje biologiczne skóry, przyspieszając jej starzenie. Skóra stanowi barierę ochronną między wnętrzem organizmu a otaczającym nas środowiskiem. Stanowi tym samym pierwszą linię obrony przed wieloma negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

 

Głównym zadaniem badaczy jest obecnie zarówno dokładna identyfikacja tych czynników, jak i wykrycie sposobów ich działania na skórę, co pomoże skutecznie wyeliminować negatywne skutki ekspozomu i opóźnić procesy starzenia.

 

Ostatnio nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania tym, jak ekspozom wpływa na procesy starzenia się, skłaniając uczonych do zgłębiania tajników reakcji skóry na różnorodne czynniki. Starzejąca się skóra wymaga więcej uwagi i starań w codziennej pielęgnacji. Bardziej, niż wcześniej, potrzebuje ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz ciągłej kontroli procesów delikatnego oczyszczania, nawilżania i regeneracji.

W codziennej pielęgnacji ciała powinniśmy brać pod uwagę szereg czynników, takich jak: poziom wiedzy, stopień narażenia na stres, status ekonomiczny, a nawet klimat. Istotne są tu także czynniki bezpośrednio wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie, np.: zanieczyszczenia chemiczne, radioaktywność, styl życia (palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i używek), nadmiar pracy, nieodpowiednia dieta oraz kiepska jakość snu. Zrozumienie i identyfikacja czynników wpływających na skórę pomogą nam lepiej o nią zadbać.

 

Jak stres wpływa na skórę?

Badacze zwracają również uwagę na niebagatelny wpływ czynników wewnętrznych na stan skóry. Wśród nich wyróżnia się, jako jeden z najbardziej szkodliwych, wszechobecny i przewlekły stres. Stres zaburza żywotne procesy organizmu, wpływa na wydzielanie się hormonów niekorzystnych dla ciała, na co skóra reaguje jako pierwsza.

Długotrwały stres upośledza układ immunologiczny, zwiększając ryzyko infekcji oraz stanów zapalnych skóry, narusza jej warstwy ochronne, co przyczynia się do podatności na podrażnienia, alergie i spadek naturalnego nawilżenia. W efekcie na cienkiej i wysuszonej skórze, charakterystycznej dla późnego wieku, powstają wysypki, wypryski i krosty. Stres zaburza także równowagę bakteryjną skóry, prowadząc do zaostrzenia rozmaitych jej chorób.

Przewlekły stres powoduje szybką utratę kolagenu, skóra traci elastyczność i jędrność, powstają zmarszczki mimiczne (tzw. bruzdy smutku, biegnące wzdłuż od linii nosa do podbródka, a także doliny łez pod oczami), słabnie tkanka łączna, co zaburza owal twarzy, a do tego szarzeje koloryt cery, potęgując wyraz ogólnego zmęczenia. Chroniczny stres utrwala negatywne zmiany: następuje pogłębienie zmarszczek i osłabienie napięcia mięśniowego.

Kiedy skóra jest przez długi czas narażona na tak wiele negatywnych czynników, niezmiernie ważne stają się jej odpowiednia pielęgnacja i ochrona.

 

Jak chronić skórę dojrzałą?

Aby zminimalizować wpływ negatywnych czynników na skórę, warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji następujące elementy:

  • Szczególną uwagę zwracajmy na skład produktów regenerujących płaszcz hydrolipidowy, które wzmacniają barierę ochronną skóry. Do tak działających substancji zaliczamy m.in. ceramidy i kwasy tłuszczowe.
  • Równie istotne dla prawidłowego przebiegu naturalnych procesów odnowy skóry są tzw. nawilżacze: aminokwasy, mocznik i kwas hialuronowy, który wiąże więcej wody, niż wynosi jego masa, dzięki czemu wspaniale nawadnia skórę.
  • W produktach pielęgnacyjnych powinny być obecne takie składniki, jak: roślinne woski i oleje (wosk z oliwek czy olej bawełniany), które pomagają zachować wilgotność skóry, podobnie jak gliceryna kontrolująca odpowiedni poziom nawilżenia. Obecność skwalenu zapewni z kolei miękkość, elastyczność, a także ochronę przeciwbakteryjną.

 

Korzystnie na skórę dojrzałą oddziałują również składniki o właściwościach antyoksydacyjnych, np. witamina C, która neutralizuje wolne rodniki, zapobiega stresowi oksydacyjnemu, a także wspomaga produkcję kolagenu. Z kolei witamina E przyjemnie nawilża.

Nowością w składzie produktów do pielęgnacji ciała, dłoni i stóp są także probiotyki, które wzmacniają odporność skóry na chorobotwórcze bakterie i wirusy.

Wszystkie wymienione komponenty posiadają największą wartość, gdy są pozyskane z ekoroślin.

 

Warto o tym wszystkim pamiętać podczas doboru kosmetyków. Poznając ich skład, możemy dopasować je do swoich potrzeb i zapewnić skórze skuteczną ochronę przed negatywnymi skutkami ekspozomu.

 

 

Uzupełnianie brakujących substancji czynnych w starzejącej się skórze to bardzo ważny element pielęgnacji, dający doskonałe efekty, jeśli jesteśmy systematyczni. Wiosną, gdy oswobodzimy się z ciężkich kurtek, zwróćmy uwagę na zapomniane rejony ciała.

W domowych zabiegach warto uwzględnić zwłaszcza potrzeby skóry szorstkiej i wysuszonej i po kąpieli dokładnie wmasować w całe ciało ciepły olej o działaniu oczyszczająco-ochronnym, bogaty w cenne składniki regenerujące.

Wybierajmy tłoczone na zimno oleje bio: sezamowy, morelowy lub olej z awokado.

Skóra szybko je wchłania, odżywia się i ujędrnia… Taki masaż wydatnie łagodzi stres.

 

 

Wprowadźmy również do codziennych nawyków działania niwelujące zarówno skutki stresu, jak i eliminujące jego przyczyny. Zadbajmy o zdrowszą dietę oraz dopasowane do swoich możliwości ćwiczenia fizyczne i techniki relaksacyjne. Ciało odwdzięczy nam się dobrą kondycją i promiennym wyglądem.