Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet czeka na seniorki #Pokolenia 52

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet czeka na seniorki

W stolicy powstało miejsce, które kompleksowo zajmuje się leczeniem kobiet. Od nastolatek, przez kobiety w wieku reprodukcyjnym, na seniorkach kończąc. W myśl zasady: „Zdrowe Polki – od juniorki do seniorki”. Mowa o Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet (WIZK) – następcy szpitala ginekologiczno-położniczego „Inflancka”.

WIZK to nowa jakość wśród stołecznych szpitali publicznych. Działa w wyniku połączenia dawnego szpitala „Inflancka” z największym miejskim i wielospecjalistycznym Szpitalem Bielańskim. Głównym założeniem działalności WIZK jest połączenie wielkiego potencjału obydwu szpitali i utworzenie miejsca, w którym kobiety otrzymują kompleksową pomoc ginekologiczną i położniczą. Ogromną wartością jest również kadra medyczna – specjaliści z wielu dziedzin tworzący interdyscyplinarne zespoły, których zadaniem jest leczenie nie pojedynczych schorzeń, a kompleksowe podejście do zdrowia pacjentek. Problemy, z którymi zgłaszają się warszawianki, są często złożone, a dotarcie do przyczyn wskazanych objawów wymaga współpracy wśród lekarzy – tak właśnie funkcjonuje Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej 6.

Seniorka to ważna pacjentka

Pomoc oparta na cyklu życia kobiety – to główna misja WIZK. I o ile warszawianki w dużej części pamiętają o regularnych badaniach, o tyle okazuje się, że grupa w okresie menopauzalnym zapomina o profilaktyce.

Napady gorąca, złe samopoczucie, zaburzenia snu, grupa problemów metabolicznych – to najczęstsze dolegliwości kobiet po menopauzie. Warto spotkać się z lekarzem, opowiedzieć o jakości swojego życia, szukać rozwiązań i ulgi w dolegliwościach – zachęcają dr hab. n. med. Michał Ciebiera, prof. CMKP, dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, oraz dr n. med. Katarzyna Szlendak-Sauer, prowadząca Pododdział Endokrynologii Ginekologicznej.

Szpital ginekologiczno-położniczy przy ul. Inflanckiej 6 oferuje cały wachlarz świadczeń medycznych dla seniorek: porady ambulatoryjne i diagnostykę w przyszpitalnej przychodni, jednodniowe zabiegi na Oddziale Ginekologii Jednego Dnia oraz operacje.

Najczęstsze problemy warszawskich seniorek

Czy kobieta, która przestaje miesiączkować, powinna dalej pozostawać pod opieką ginekologa? Lekarze z Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet zgodnie odpowiadają, że tak. W końcu seniorki nie przestają być kobietami, tylko część ich potrzeb ulega zmianie. W okresie menopauzalnym i po nim każda warszawianka powinna pamiętać o regularnym wykonywaniu badań obrazowych piersi (ultrasonograficznych lub mammograficznych), które pomagają we wczesnym wykrywaniu zmian. Warto badać również narząd rodny, a w razie potrzeby wdrażać leczenie zachowawcze.

Przykładem istotnego problemu, którego doświadczają kobiety po menopauzie, i którego się wstydzą lub tłumaczą, że „tak musi pewnie być”, jest tzw. moczowo-płciowy zespół menopauzalny, który objawia się bólami, świądem lub innymi nietypowymi objawami ze strony pochwy i krocza. Nabłonek tych okolic, z uwagi na niższe stężenia hormonów, staje się znacznie cieńszy i bardziej wrażliwy na różne bodźce. Atrofia urogenitalna znacząco obniża jakość życia, szczególnie w sferze intymnej. Nie warto się z tym męczyć latami – trzeba szukać pomocy, szczególnie że u podłoża wielu dolegliwości leżą właśnie zmiany hormonalne.

Pacjentki pytają, czy zastosowanie terapii hormonalnej pozytywnie wpłynie na ich ciało i samopoczucie. To kwestia bardzo złożona. Podejmując decyzję o włączeniu hormonalnej terapii menopauzy, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, pyta o obciążenia rodzinne, problemy z gruczołami wydzielania wewnętrznego, o choroby sercowo-naczyniowe, analizuje razem z pacjentką wszystkie za i przeciw. Nie leczymy pacjentek w ciemno, leczymy kompleksowo i z ogromną starannością o dobro kobiet i dbałością o detale. Ważna jest dobra diagnostyka, a tę oferujemy w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet – mówi Michał Ciebiera, dyrektor WIZK przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie.

Nie sposób nie wspomnieć o problemach metabolicznych tego okresu – nadwadze czy otyłości. Pacjentki często winią za to choroby tarczycy czy gorszy metabolizm. W WIZK jesteśmy w stanie im pomóc dzięki utworzeniu zespołu internistyczno-ginekologicznego, który działa pod nadzorem merytorycznym prof. dra hab. n. med. Wojciecha Zgliczyńskiego, będącego aktualnym prezesem Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy – dodaje dyrektor WIZK.

Wizyta u ginekologa nie wymaga skierowania, więc jeśli pacjentka odczuwa dyskomfort lub ból, obserwuje u siebie niepokojące zmiany lub po prostu chce skonsultować swój stan zdrowia, może zgłosić się do Biura Wsparcia Pacjenta (22 636 06 50), gdzie otrzyma informacje na temat oferty WIZK oraz umówi się na wizytę. Na tym etapie oceniamy, czy jest to stan wymagający diagnostyki, czy zagrażający życiu. Jeżeli choroba będzie poważna, wówczas kierujemy pacjentkę dalej i ustalamy indywidualną ścieżkę postępowania – podsumowuje dr hab. n. med. Michał Ciebiera.

Szybka ścieżka onkologiczna w WIZK

Coraz więcej kobiet, nie tylko seniorek, zmaga się z różnymi problemami onkologicznymi i okołoonkologicznymi. Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet oferuje pełne spektrum diagnostyczne narządu rodnego: badania szyjki macicy, biopsję trzonu macicy, badania obrazowe (USG), tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. – Oferujemy pełną diagnostykę onkologiczną, wraz z szybką ścieżką onkologiczną (DILO), co przyspiesza cały proces leczenia – od objawu i postawienia diagnozy do operacji wykonywanych m.in. metodą laparoskopową. W naszym szpitalu pomagamy pacjentkom z nowotworami trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy czy sromu – podsumowuje Michał Ciebiera, dyrektor WIZK. – Jednymi z bardziej niepokojących sygnałów dla każdej kobiety powinny być nieprawidłowe krwawienie z narządu rodnego lub zmiany obwodu brzucha. Naszą rolą jest zweryfikowanie, czy te objawy wynikają z problemów onkologicznych, czy też nie – dodaje.

 

Przesłanie do warszawskich seniorek: naszą rolą jest opiekowanie się pacjentkami w każdym wieku. Zapraszamy do Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet seniorki oraz kobiety, które seniorkami jeszcze absolutnie się nie czują.

Poradnia fotodynamiczna – nowość w WIZK

Instytut przy Inflanckiej jest jedną z niewielu publicznych jednostek w Polsce, które mogą pochwalić się także Poradnią Fotodynamiczną. Lekarze, wykorzystując światło oraz barwniki fotouczulające, uruchamiają procesy prowadzące m.in. do destrukcji patologicznych komórek czy przebudowy tkanek. Z kolei w Poradni Urodynamicznej udzielane są porady związane z fizjologią, patofizjologią, problemami nietrzymania moczu czy dolegliwościami w obrębie pęcherza moczowego. Ważne, by nie bagatelizować objawów. Wczesna diagnoza pozwala lekarzom podjąć szybsze i bardziej efektywne leczenie – zachowawcze lub operacyjne. Wachlarz świadczeń oferowanych w szpitalu przy lnflanckiej pozwala zająć się seniorkami w kompleksowy i nowoczesny sposób.