#POKOLENIA
ARTYKUŁY
Dla miasta i jego mieszkańców – #POKOLENIA 23
Oprócz korzyści społecznych to przestrzeń biologicznie czynna, a tej w mieście nigdy za dużo. Ogród społeczny to z założenia teren ogólnodostępny dla osób chcących uczestniczyć w jego powstawaniu i kształtowaniu, otwarty na lokalnych mieszkańców. To także miejsce pracy na roli, wspólnego uprawiania roślin i pozyskiwania plonów, przestrzeń dla powstania miejskiej agrokultury w lokalnej skali i często różnorodnych wydarzeń, np. specjalistycznych warsztatów czy szkoleń. Tworzenie terenów zielonych to obecnie jedno z zadań dla instytucji zajmujących się poprawą jakości życia w zatłoczonych, duszących się miastach, w których największymi wyzwaniami stają się rewitalizacja przestrzeni i zrównoważony ekorozwój. Przykładem jest społeczna inicjatywa FOODSHIFT 2030 podjęta w 2020 r. w dziewięciu miastach państw członkowskich Unii Europejskiej, promująca uprawę warzyw, kwiatów, krzewów i drzew owocowych na terenach miejskich, a której celem jest wdrożenie w życie miejskie rozwiązań rolniczych. Polskim miastem uczestniczącym w projekcie jest Wrocław.
Zaletami powstawania ogrodów są również: bezpośrednia edukacja ekologiczna, propagowanie wiedzy ogrodniczej i związanej z żywieniem, oddolne angażowanie się społeczności lokalnej w działania wspólne oraz wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za własne otoczenie. Są różne rodzaje ogrodów społecznych, np. typowo uprawne – produkcyjne ogrody warzywne, owocowe, ziołowe. Mogą być też ogrody z funkcją nieuprawną, z ogrodem kwietnym i miejscem spotkań, placem zabaw lub innymi strefami służącymi wypoczynkowi. Są wreszcie ogrody tematyczne, np. sensoryczny, różany. Niektóre pełnią głównie funkcję edukacyjną, są miejscem warsztatów, nauki, terapii. W niektórych miastach europejskich (np. w Paryżu) powstają ogrody z warzywami dla pracowników chociażby korporacji, którzy w czasie przerwy na lunch mogą zerwać sobie świeże listki sałaty czy marchewkę.
W 2017 r. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zainicjował spotkania z osobami zajmującymi się tworzeniem ogrodów społecznościowych. Celem było przede wszystkim wspólne wypracowanie rozwiązań służących rozwijaniu ogrodnictwa społecznościowego w Warszawie. W efekcie opracowane zostały ramy programu „Bujna Warszawa”. Zawiązała się też Rada Ogrodów Społecznościowych skupiająca przedstawicielki i przedstawicieli warszawskich ogrodów. Uczestnikami i twórcami programu są osoby skupione w grupach nieformalnych, organizacjach pozarządowych, działające w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, a także instytucje kultury i Miejsca Aktywności Lokalnej. W ramach programu „Bujna Warszawa”: wspierane są różne inicjatywy związane z ogrodami społecznymi, powstała strona internetowa http://bujnawarszawa.pl, oferowane są nieodpłatne warsztaty i konsultacje o tematyce ogrodniczej (tzw. Latająca Szkoła Ogrodników), co roku aktualizowana jest mapa ogrodów społecznościowych, wydany został internetowy poradnik, a także założony i rozbudowywany Otwarty Skład Materiałów Ogrodniczych (OSMO).
W Warszawie funkcjonuje 26 ogrodów społecznych, przy czym dane te dość szybko się zmieniają. Niektóre punkty niestety zostały zlikwidowane z różnych przyczyn, ale powstają kolejne, chociażby w ramach budżetu partycypacyjnego czy innych inicjatyw.
Kilka przykładów:
Ogród społecznościowy w Forcie Bema założony w 2015 r. w ramach współpracy Urzędu Dzielnicy Bemowo z mieszkańcami. Projekt wsparli członkowie Fundacji Łąka oraz pracownicy firmy Pszczelarium. Ogród powstał na terenie dawnego sadu w parku Fort Bema. Wykorzystano obecność starszych drzew owocowych, założono łąkę kwietną z rodzimymi gatunkami oraz grządki warzywne i pasiekę z ulami. Obecnie jest to miejsce rekreacji, edukacji ekologicznej dla mieszkańców i szkół. Jest to też przestrzeń dla pikników sąsiedzkich czy wydarzeń kulturalnych, jak wystawy zdjęć.
Ogród społecznościowy Motyka i Słońce powstał w 2015 r. dzięki staraniom dwóch organizacji: Fundacji Łąka i Pracowni Dóbr Wspólnych. Zlokalizowany jest przy siedzibie fundacji na zabytkowym osiedlu domków fińskich – Jazdowie. W ogrodzie uprawiane są warzywa, zioła i owoce, organizowane są wydarzenia edukacyjne, rekreacyjne, sąsiedzkie i kulturalne.
Ogród Społeczny na Paca powstał w 2015 r. na zaniedbanym podwórku przy Centrum Aktywności Lokalnej Paca 40. Został zainicjowany przez grupę nieformalną – celem było stworzenie wspólnej przestrzeni dla wspólnoty mieszkaniowej budynku mieszkalnego przy ul. Paca 40. W ogrodzie posadzono rośliny ozdobne, krzewy owocowe oraz zioła i warzywa. Wyposażono go w sprzęty i małą architekturę – ławki, leżaki, koce oraz huśtawki na drzewach. Przestrzeń jest ogólnodostępna, otwarta dla wszystkich.
Wspólny Ogród przy Służewskim Domu Kultury został założony na działce gminnej w sąsiedztwie miejskiego placu zabaw i siedziby SDK– inicjatora i operatora ogrodu. Korzystają z niego przede wszystkim okoliczni mieszkańcy. Ogród jest ogrodzony, ale otwarty dla każdego. Jego przestrzeń zorganizowano tak, aby umożliwiała inicjatywy zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych ogrodników. Są tam: przyłącze wody, drewniane ławki ze stołem do prac i zadaszeniem, kompostownik, gliniany piec do chleba, dwa inspekty i wydzielone grządki dla roślin użytkowych. W okresie wegetacyjnym organizowane są różnego rodzaju wydarzenia plenerowe, m.in. wspólne nasadzenia, spotkania przyrodnicze dla dzieci, zajęcia ogrodnicze, wypieki chleba czy zajęcia kulinarne z wykorzystaniem plonów z ogrodu.
Jednym z najmłodszych ogrodów jest ten założony przy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. W dużych drewnianych donicach rosną zioła i warzywa, m.in. mięta, jarmuż, tymianek, bazylia i pietruszka.
W 2018 r. w ramach 10. edycji Parku Rzeźby organizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) powstała Sąsiedzka Szklarnia na Bródnie – ogród społeczny przy Parku Bródnowskim. Miała być czasową instalacją artystyczną służącą uprawie roślin i być miejscem spotkań i integracji sąsiedzkiej.
Jak mówi Jolanta Zientek-Varga, animatorka społeczna na Targówku, uczestnicząca w jego powstaniu: Trwałe są ogrody, które mają liderkę/lidera (lub liderów) – osobę, która daje impuls do działań, wzmacnia, nadaje ton i wspiera nowe osoby. Sąsiedzka Szklarnia działała niestety tylko przez półtora roku. W tym roku spontanicznie zrobiliśmy w tym miejscu grządki i nazwaliśmy je Szklarnia bez Szklarni. Kilka osób działa na tym terenie, siejąc i sadząc rośliny oraz dbając o niego. Zarówno w tamtej odsłonie, jak i teraz wspiera nas projekt „Bujna Warszawa”. Poprzednio mieliśmy warsztaty na temat permakultury, prowadzenia ogrodu, przygotowaliśmy wniosek do inicjatywy lokalnej na lepsze zagospodarowanie terenu, niestety został odrzucony. W tym roku od „Bujnej Warszawy” dostaliśmy kompost. Mamy w planach dalsze społeczne wykorzystywanie tego terenu.
Ogrody społeczne działające w Warszawie (przed ich odwiedzeniem najlepiej sprawdzić godziny otwarcia):
- Motyka i Słońce, ul. Jazdów 3/9, motykaislonce@jazdow.pl, strona na FB
- Spółdzielnia Krzak, ul. Jazdów 10/6, spoldzielniakrzak@gmail.com, 601 771 044, strona na FB
- Wspólny Ogród SDK, ul. Bacha 15, wspolnyogrodsdk, 790 025 145, strona na FB
- Ogród 3 Pokoje z Kuchnią, ul. Głębocka 84, a.sklodowska@bok.waw.pl
- Ogród Społecznościowy Fort Bema, ul. Waldorffa 32, strona na FB
- Ogród na Paca, ul. Paca 40, strona na FB
- Ogródek przedszkola nr 211, ul. Dąbrówki 20, ogród edukacyjny dostępny dla dzieci w godzinach działania przedszkola, 617 53 83
- Wspólny Ogród Fort Szczęśliwice, ul. Zadumana 5, mprzygod@gmail.com, 600 905 431
- Praski Ogródek Sąsiedzki, al. Solidarności 55, pos@dkpraga.pl, 511 24 57, strona na FB
- Górka, ul. Krochmalna 3, https://fb.com/krochmalna3
- Ogród Modraszka, skwer między ul. Gąbińską 20 a Kiełpińską 3, strona na FB
- Kulturalny Ogródek Działkowy, ul. Działdowska 6, sekretariat@wck-wola.pl, 632 31 91
- InGarden, ul. Nowoursynowska 166, teren kampusu SGGW, otwarty dwie godziny dziennie ogród edukacyjny, myszka.izabela@gmail.com
- Ogród Wspólnotowy Jedność, ul. Czerniakowska 36a, teren ROD „Jedność”, adres działki: Jodłowa 54, https://fb.com/ogrod.jednosc
- Ogród Mozarta, ul. Mozarta 1, V piętro (taras klubu seniora), pon.-pt. 10.00-19.00, m.klopotowski@smsnd.pl, 519 828 537
- Szklarnia bez Szklarni, w miejscu zlikwidowanej Sąsiedzkiej Szklarni na Bródnie, teren Parku Bródnowskiego, u wylotu ul. Poborzańskiej, azaklikowska@tlen.pl, strona na FB
- Ogród Sensoryczny przy Technikum Ogrodniczym, ul. Bełska 1/3
- CAM „Nowolipie”, ul. Nowolipie 25b
- Ogród Społecznościowy Białowieska, ul. Białowieska 19, zielony44@gmail.com
- Zieleń na Sta-Love-j Szwedzka, ul. Stalowa, tppragi@gmail.com, https://www.facebook.com/tpp.towarzystwo.przyjaciol.pragi, strona na FB
- Podwórko Krasińskiego 8, ul. Krasińskiego 8, izabellamier@gmail.com
- Wspólna Działka na Czerniakowie, Pułku AK „Broda”, pod Kopcem PW, martajezykowska@wp.pl
- Zakręceni na Zielono, ul. Czerniakowska 48, teren boiska, zakreceninazielono@wp.pl, 798 808 502
- Ogród Społecznościowy Stalowa 10/Mała 9, podwórko między kamienicami przy ul. Stalowej i Małej, 501 208 474
- Ogród Powszechny, ul. Zamoyskiego 20, strona na FB
- Ogród Społeczny przy Domu Kultury ŚWIT w Dzielnicy Targówek, ul. Wysockiego 11