Prawdziwych przyjaciół poznaje się w każdym wieku! #Pokolenia 50

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w każdym wieku!

To hasło Tygodnia Międzypokoleniowego, który miał miejsce w Warszawie w dniach 24-30 kwietnia z inicjatywy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”.

Konstruowanie zegarów ściennych, międzypokoleniowe programowanie z robotem Photon, speed friending czy warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem – to tylko kilka ze 114 wydarzeń, które odbyły się w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego w aż 41 warszawskich instytucjach. Festiwal wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej przypadającego na 29 kwietnia.

Wszystko po to, by mieszkanki i mieszkańcy Warszawy w różnym wieku mieli okazję do wspólnego spędzenia czasu, by mogli poznać się i lepiej zrozumieć. Wspieranie dialogu między pokoleniami wzmacnia postawę solidarności, szacunku i otwartości na różnice. Integracja oznacza zacieśnianie więzi między młodymi i starszymi, tak aby stali się wspólnotą zdolną do wzajemnej troski, niezależnie od wieku.

W muzeach, domach kultury, bibliotekach, FabLabach oraz w centrach aktywności międzypokoleniowej zostały zorganizowane warsztaty, koncerty, spacery, spotkania i wykłady. W programie znalazło się wiele niecodziennych propozycji. Wawerskie Centrum Kultury przygotowało międzypokoleniowe warsztaty taneczne Rytm, ruch, relacje, wilanowska biblioteka publiczna zorganizowała dyskusję połączoną z projekcją filmów na temat relacji międzypokoleniowych, w Muzeum Warszawy odbyły się warsztaty animacji poklatkowej Cegła za cegłą, a w FabLabie Wbijaj! uczestnicy Tygodnia Międzypokoleniowego mogli wykonać modele samochodów z epoki PRL. Z kolei w CAM „Nowolipie” odbyły się m.in.takie wydarzenia, jak speed friending (szybkie zaprzyjaźnianie się) i pokaz mody międzypokoleniowej.

– Cieszę się, że miałem okazję poznać osoby z innego pokolenia niż moje. Zaangażowałem się w pracę nad Tygodniem Międzypokoleniowym przede wszystkim z ciekawości. Zaskoczyła mnie otwartość osób starszych na nas i chęć udziału w takich wydarzeniach, jak np. pokaz mody – mówi Janek, uczeń Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona przy ul. Smoczej, działający w międzypokoleniowej grupie twórczej Smoczolipie.

Nie każdy ma wnuki, a dzięki takim spotkaniom można się czegoś dowiedzieć o młodych ludziach. Wspaniała młodzież. Myślę, że dużo się od siebie nauczyliśmydzieli się swoimi wrażeniami Danuta, seniorka związana z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej.